
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 2 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mating Post Length | 13.21 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 3 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2 mm |
Stock: 457
Distributors
pcbx
Unit Price$0.04396
Ext.Price$0.04396
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.04396 | $0.04396 |
| 10 | $0.02198 | $0.21980 |
| 50 | $0.01983 | $0.99150 |
| 100 | $0.01789 | $1.78900 |
| 500 | $0.01614 | $8.07000 |
| 1000 | $0.01455 | $14.55000 |
| 3000 | $0.01351 | $40.53000 |
| 5000 | $0.01255 | $62.75000 |
| 10000 | $0.01166 | $116.60000 |
